UMJETNOŠĆU I GLAZBOM PROTIV OVISNOSTI

Autor: Administrator , 16. 4. 2018.

Ožujak je bio mjesec odlazaka u kazalište, osvješćivanja negativnih utjecaja koje droga ostavlja na organizam, a i uživanje u odličnim predstavama i još boljoj glazbi.

Učenici 8. b razreda sa svojom razrednicom Suzanom Kovač, profesoricom kemije, a u organizaciji i pratnji profesorica hrvatskoga jezika Željke Duganić i Jasminke Možgon Jarić pogledali su dvije predstave, Antigonu u Tvornici kulture i Iz tame u svjetlo u Kazalištu Vidra.

Predstava Antigona spoj je vrhunske glumačke izvedbe starogrčke tragedije koja propituje moralne ljudske i državne zakone i njihovu pravičnost te koliko su u službi pojedinca (države) i običnog čovjeka i izvrsne rock glazbe uživo u izvedbi Medley banda. Predstava je poslužila kao poticaj za raspravu o navedenim aspektima, a i o mnogim drugim pitanjima u aktualnom društvenom i političkom životu Hrvatske, Europe i svijeta, kao što je, primjerice, položaj žena u suvremenom društvu, a dotakli smo se i pitanja ratifikacije Istanbulske konvencije. Učenici su pokazali izuzetno zanimanje i zavidno znanje za pitanja koja se tiču društva u cjelini.

Predstava Iz tame u svjetlo je monodrama u izvedbi poznatoga rapera Marina Ivanovića Stoke, a u režiji Marija Kovača, u kojoj Stoka progovara o svom životu u paklu droge i kako se uspio spasiti. Predstava je začinjena njegovim poznatim pjesmama i video spotovima.

Evo što su učenici rekli o predstavama:

Antigona:

Najbolja dosad, akustika odlična, glumci izvrsni, neprocjenjivo iskustvo (Tomislav C.)

Jedna od najboljih koje sam ikad gledao, poučna i zabavna (Ivan M.)

Glazba uživo je bila izvrsna (Antonio M.)

Iz tame u svjetlo:

Priča me potaknula na razmišljanje jer sam i sam u tom razdoblju o kojem govori u predstavi, opet bih je išao gledati

Donosi važnu poruku da je sve moguće snagom volje, Stoka je izlaz pronašao u vjeri (Antonio M.)

Gledajući predstavu dobila sam osjećaj patnje i začaranoga kruga ovisnosti iz kojeg nema izlaza (Nola V.)

On govori ne samo o drogi već o svakoj ovisnosti, preporučam predstavu svima da je pogledaju (Matea F.)

Emotivna, inspirirajuća, ohrabrujuća, uznemirujuća

Predstava Iz tame u svjetlo potakla je učenika Tomislava C. da svoj doživljaj izrazi napisavši vlastitu rap pjesmu u kojoj upozorava na opasnost uporabe droge i ohrabruje sve koji su u iskušenju da odlučno kažu NE.

Dolazim iz kvarta gdje mračna su vremena,

samo ruši, pali, gazi,

zovi za sve što treba.

Mladi ljudi lažu, bijele kile važu,

skrivam se, ispred kuće držim stražu.

Zafrkancija po vani, I have a lot of money, ali loše je, pazi se, bolje odmah stani. Loše društvo štima,

prodaj malo svima,

vlasnicima klubova moja rima svira.

Kad se dignem ujutro, popodne, navečer malo.

Od kad sam davno počeo nije nikad stalo, a ni neće jer znaj droga je trulo smeće,

izgubljen si i šećeš,

po kvartu malo prošećeš.

Nos te peče, grami, kile, vreće.

Diler me zove, u autu odmah krećem.

U bijeloj crti uživam, poslije toga odmah rigam, 3 dana hodam spigan, crvene oči imam.

Molim tebe Bože, učini sve što možeš,

znam da ja to mogu, zauvijek ostavit drogu

jer i ja nešto značim, ne moram da patim, potrebno je čvrsto molit se da život vratim.

Život vrijedi više,

droga vrijedi manje,

droga uopće ne vrijedi jer donese takvo stanje.

Pogledaj u svjetlo, pogledaj u slavu,

ostavi sa strane kokain i travu.

Pusti bijeli prah jer dovest će te u strah,

u paranoje teške, u tripove žešće.

Bomboni, na toni, mobitel mi zvoni, ne želim takav život ali takav žele oni

koji rade svi u zoni,

gdje sotona te progoni.

Pusti sve u stranu, odbaci svoju manu, primjer budi da zbog tebe drugi stanu.

Objema predstavama nastavili smo obrađivati pitanja iz građanskoga i zdravstvenog odgoja aktivnim gledanjem biranih kazališnih predstava i još aktivnijom raspravom nakon povratka u školu.