2020-01-03 18:16:37

STRUČNO USAVRŠAVANJE U BRISELU

Učiteljica razredne nastave Željana Đevenica u sklopu eTwinning mobilnosti sudjelovala je na profesionalnom ustručavanju  „Programming for the 21.century“ u  Future Classroom Lab u Briselu u Belgiji.

 

Radionica se održala 9. i 10. prosinca u središtu organzacije European Schoolnet, u Briselu, koja okuplja tridesetak ministarstava školstva iz Europe. Tema profesionalnog  usavršavanja je bila otkrivanje važnosti programiranja i upoznavanje jednostavnijih programskih alata.

 Radionica se održala u prostoru Učionice budućnosti (Future Classroom Lab). Učionica je podijeljena na šest zona: istraživačku (investigate), izrađivačku (create), razmjensku (exchange), razvojnu (develop), interaktivnu (interact) i prezentacijsku (present) zonu.

Na radionici je sudjelovalo 23 sudionika iz ukupno osam zemalja: Austrija, Hrvatska, Cipar, Litva, Malta, Moldavija, Poljska i Portugal

 

 

Uvodna aktivnost prvi dan je bilo kratko predstavljanje programa i ciljeva radionice te predavača. Slijedila je zanimljiva aktivnost upoznavanja sudionika radionice međusobno.  Efi Saltidou održala je prezentaciju i predavanje na temu Exploring education technology and flexible learning spaces te nas je upoznala s radom Future Classroom Laba. Sljedeću prezentaciju održala je Irene Peteraki i predstavila nagrađene ovogodišnje eTwinning projekte kao primjere dobre prakse i upoznala nas sa eTwinning resources. Slijedile su dvije radionice koje je vodila Efi Saltidou na temu Visual programming language: Scratch i MakeyMakey u kojoj smo bili podijeljeni u radne skupine i uspješno odradili zadatke. Vrlo zanimljiva je bila i radionica Robotics u kojoj smo se upoznali s mogućnostima korištenja robotike i kodiranja u nastavi različitih predmeta, te smo u radnim timovima sudjelovali u rješavanju problemskog zadatka iz robotike. Uz pomoć aplikacije Actionbound skenirali smo dobiveni QR kod i sudjelovali u interaktivnom zadatku scavanger hunt u aktivnosti Interactive city walk te smo se na taj način upoznali s centrom Brisela i kulturno-povijesnim znamenitostima grada.

Drugi dan je Jessica Massini prezentirala temu Code Week i upoznala sudionike s mogućnostima uključivanja učenika i škola u obilježavanje Code Weeka kroz različite aktivnosti kodiranja. Slijedila je radionica Making and tinkering u kojoj smo u radnim skupinama izrađivali 3D čestitku uz primjenu znanja o strujnom krugu.

Naír Carrera održala je predavanje na temu Analytical thinking and problem-solving, Computational thinking i Computer science unplugged.

Završna aktivnost bila je vezana uz osmišljavanje budućeg projekta –Designing an eTwinning project in programming i kreiranje projektnih timova. Uspostavljena je suradnja sa sudionicima iz Litve i Poljske te je izrađen okvirni plan budućeg eTwinning projekta. Projekt je predstavljen ukratko i dogovorene su planirane projektne aktivnosti. Na kraju radionice podijeljeni su certifikati sudionicima za uspješnu provedbu svih aktivnosti.

 

 


Osnovna škola Nikole Tesle Zagreb