Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Autor: Tihana Vranković Skoko, 23. 3. 2012.

U četvrtak 15. ožujka 2012. učenici šestih i nekoliko učenika 8. c razreda, zajedno sa svojim učiteljima Damirom Zovkom, Lukom Wintersteigerom, Ivanom Njegovec i Jasminkom Možgon Jarić posjetili su Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje povodom Dana otvorenih vrata te vrhunske jezične institucije koja se bavi proučavanjem standardnoga hrvatskoga jezika i njegovih dijalekata i brojnih poddijalekata.

Učenici su posjetili dva odjela, Odjel za hrvatski standardni književni jezik i Odjel za dijalektologiju. U Odjelu za hrvatski standardni književni jezik, vrhunski jezikoslovci koji tamo rade djeci su objasnili čime se Odjel bavi. Također su pojasnili neke jezične pravopisne zakonitosti koje se često koriste u svakodnevnom govoru i pismu, a u kojima se i često griješi. Pokazali su im i brojne jezične priručnike, gramatike i pravopise u kojima je opisan hrvatski jezik i njegove pravopisne i gramatičke zakonitosti. Učenike su ponajprije zainteresirali malim jezičnim kvizom u kojem su mogli provjeriti svoje znanje, a osobito ih je motivirala nagrada za najbolje napisan test. Nagrada je bila knjiga i čokolada.

U Odjelu za dijalektologiju učenici su se upoznali i produbili svoje znanje o hrvatskim govorima i dijalektima. Također su sudjelovali u slušanju i prepoznavanju hrvatskog dijalektnog bogatstva, a najbolju grupu "slušača" i "prepoznavača" hrvatskih narodnih govora nagradili su knjigom i čokoladom. Djelatnici Odjela oduševili su se zainteresiranošću učenika za hrvatske govore, ali i njihovim znanjem i mogućnošću prepoznavanja raznih dijalekata koji nisu opće poznati i vrlo su teško razumljivi. Učenici osim što su s lakoćom prepoznavali pripadnost trima dijalektima, vrlo su lako i precizno određivali i geografsku pripadnost pojedinog govora. Ovi dvanaestogodišnjaci pokazali su iznimnu zrelost i zanimanje za hrvatsku jezičnu baštinu čime su pokupili simpatije svih djelatnika Instituta.

Na kraju je učenicima predstavljen projekt Instituta pod nazivom Struna. To je terminološka baza hrvatskog strukovnog nazivlja u kojoj se sustavno prikuplja, stvara, obrađuje i tumači nazivlje različitih struka radi okupljanja i usklađivanja nazivlja na hrvatskom jeziku.

Učenici su se zadovoljni i puni dojmova i poklona gradskim prijevozom vratili u svoju školu gdje je pobjednike dvaju kvizova njihova profesorica hrvatskoga jezika Jasminka Možgon Jarić nagradila velikom peticama čime je zadovoljstvo učenika postalo još veće, a Institut će im zasigurno ostati u trajnom sjećanju.

"Tko zna, možda netko od nas jednog dana postane vrhunski jezikoslovac i zaposli se u  Institutu te nastavi graditi projekt Strunu ili smisli neki svoj novi vrhunski projekt", zaključili su ovakvim razmišljanjem učenici taj vrhunski znanstveni dan.